Haber

EFS Elektronik 12 yılda 720 bin e-atığı geri dönüştürdü

Tüm küresel atığın %20’sini oluşturan yaklaşık 348 milyon ton elektronik atık, 2022 yılında geri dönüştürülemedi. E-atıklar çevreye ve insan sağlığına her geçen gün zarar verirken, yerel kuruluş EFS Elektronik, Çevre Bakanlığı’ndan lisans aldı. , Kentleşme ve İklim Değişikliği, 12 yılda 720 bin e-atığı geri dönüştürdü. İşbirlikleriyle geri dönüşüme 50 milyon dolar katkı sağlayan yerli girişim, yaptığı anlaşmalarla e-atık israfını en aza indirmeyi ve dönüştürdüğü iş sayısını yılda 60 binden 100 bine çıkarmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmaya göre son kullanma tarihi geçmiş bilgisayar, televizyon, telefon ve beyaz eşya gibi elektronik atıklar tüm küresel atıkların %20’sini oluşturmaktadır. Ayrıca e-atık hem çevreye hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Ancak sanayileşme, dijitalleşmenin yaygınlaşması ve nüfusun artması e-atıkların her geçen gün artmasına ve geri dönüşümünün zorlaşmasına neden oluyor. Açıklanan bilgiler, dünya çapında e-atığın beşte birinin geri dönüştürüldüğünü ve yalnızca 2022’de bile yaklaşık 348 milyon metrik ton atığın geri dönüştürülemediğini ortaya koyuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı lisanslı yerli bir kuruluş olan EFS Elektronik, atılan elektronik eserlerin geri dönüşümü ile e-atıkların israfını en aza indirmekte ve bu kapsamda yaptığı işbirlikleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Kurşun, cıva ve kadmiyum içeren elektronik cihazların geri dönüştürülmediği takdirde hem insan sağlığına hem de doğaya kalıcı zararlar verdiğini belirten EFS Elektronik Yönetim Konseyi Lideri Serkan Altınbaşak, konuyu şu sözlerle değerlendirdi: su, toprak ve hava canlıların birbirine karışmasına neden oluyor yaşam alanlarına zarar verir ve zarar verir. Yüksek oranda kirletici içeren bu cihazlar, iklim değişikliğini de tetikleyerek dünyayı çıkmaza sürüklüyor. Küresel kriz boyutuna ulaşan bu konuya bir son verebilmek için döngüsel ekonomi ilkelerinden beslenmek gerekiyor. Ülkemizde elektronik atık geri dönüşümüne büyük yatırım yapan ve Sıfır Atık belgesine sahip ilk ve tek firma olarak sürdürülebilir bir yaşam için e-atıkları geri dönüştürüyoruz. Bununla da kalmıyoruz, hem tüketiciye uygun fiyatlı birinci kalite işler sunuyoruz hem de yenilenen elektronik eşya branşına katkı sağlıyoruz” dedi.

12 yılda 720 bin eseri yenilediler

1998 yılında beyaz eşya ve tüketici elektroniği alanında online satış yaparak EFS Elektronik’in temellerini attıklarını belirten Serkan Altınbaşak, “2010 yılından bu yana yenilenen elektronik eşya girişimimiz ile elektronik eşyaların korunmasına katkı sağlamak için serüvenimize devam ediyoruz. doğa ve ekolojik sistem. Bu kapsamda 2017 yılında WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) belgesini aldık. Artık İstanbul’un birçok noktasında bulunan tesislerimizde yenilediğimiz ve tamir ettiğimiz işleri kullanıcıların beğenisine sunuyoruz. İstanbul, Çamlıca ve Taşdelen’deki satış mağazalarımızda görev yapan uzman gruplarımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun çalışmaları belirleyerek ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Hem üretim hem de satış aşamalarında benimsediğimiz kusursuz müşteri deneyimi ve sürdürülebilirlik ilkelerimizi satış dışı süreçlere de entegre ettik. Yaptığımız anlaşmalarla 12 yılda 720 bin eseri yeniledik ve geri dönüşüme 50 milyon dolar katkı sağladık.”

Yaptıkları işbirlikleri ile faaliyet alanlarını genişletiyorlar.

Serkan Altınbaşak, elektronik eser yenileme ve satış operasyonlarında iş birliklerinin hem maddi hem de manevi açıdan değerli bir rol oynadığına dikkat çekerek, “Beyaz eşya ve elektronik iş atıkları sadece tüketiciler tarafından değil, markalar tarafından da oluşturulmaktadır. Öte yandan, tüketiciler e-atıkların geri dönüşümü konusunda sınırlı ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu noktada iş dünyasına büyük sorumluluk düşüyor. EFS Elektronik olarak daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya yaratabileceğimize inanıyor ve bu yöndeki çabalarımızı işbirlikleri ile destekliyoruz. Yerel refurbished elektronik eşya pazarındaki başkanlık konumuz ile Samsung, DeLonghi, Rowenta, Braun, Kenwood ve WMF gibi markalarla yaptığımız işbirliklerine her yıl bir yenisini ekleyerek ülkemizdeki geri dönüşüm ve refurbished elektronik eşya farkındalığını artırıyoruz. ”

50 bine yakın geri dönüştürülmüş outlet ürünü satışa sunulacak

EFS Elektronik Yönetim Kurulu Lideri Serkan Altınbaşak, yıllık dönüştürdükleri iş sayısını önümüzdeki dönemde 60 binden 100 bine çıkarmayı amaçladıklarının altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Son olarak geçtiğimiz günlerde bir Tefal Group SEB bünyesine kattık. ev aletleri üreticisi. Anlaşma kapsamında 50 bine yakın geri dönüşümlü outlet ürünü büyük kampanyalar düzenleyerek müşterilerimize sunacağız. Bu iş birliği ile hem son kullanıcıya fiyat avantajı sağlamaktan hem de doğayı daha fazla korumaktan mutluluk duyuyoruz. Elektronik eşyaların çevresel etkilerini en aza indirmek ve daha sağlıklı bir dünya yaratmak için faaliyetlerimizi artıracak ve küresel pazarlarda kendimizi söz sahibi olarak konumlandıracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu