Haber

Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu 7-8 Temmuz’da yapılacak

Ülkemizin simgesi haline gelen ve dünya yarış literatürüne adını yazdıran Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu bu yıl 7-8 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye’den Uluslararası Hava Koşusu Federasyonu’na (ISF) kayıt yaptıran ilk maraton olma özelliğiyle ilk kez koşulacak.

Dünya çapında bir kayak merkezi haline gelen Erciyes, yaz aylarında bisiklet, maraton, voleybol, futbol, ​​yüksek irtifa kampı gibi dağ ve doğa sporları için geniş olanaklar sunuyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. Middle Earth Travel’ın düzenlemesiyle bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu, dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizden sporcuları ağırlayacak. Dünyanın dört bir yanından koşu camiasının gözünü Erciyes’e çeviren dağ koşusu, 7-8 Temmuz 2023 tarihlerinde koşulacak. Sporcular, Erciyes Dağı’nın muhteşem atmosferinde eşsiz bir koşu deneyimi yaşayacak. Merkezi İsviçre’de bulunan ve UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) gibi küresel otoriteler tarafından tanınan Erciyes Dag, uluslararası dağ koşusu sporunun yönetim organı olan Uluslararası Patika Koşusu Birliği’nin (ITRA) takviminde de yer alıyor. Uluslararası Gökyüzü Koşu Federasyonu (ISF). Maraton, ülkemizdeki en değerli koşu etkinliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den değerli sporcuların katılacağı yarışlar 64K, 45K, 25K, 12K ve Dikey Kilometre VK olmak üzere 5 farklı etapta 2 gün boyunca gerçekleştirilecek. Erciyes, VK dağ koşusu ile bir unsura daha imza atacak. Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu, Türkiye’den Uluslararası Skyrunning Federasyonu’na (ISF) kayıtlı ilk maraton olarak ilk kez koşulacak. Çok özel bir kategori olan Vertical Kilometer (VK) yarışı, Avrupa’nın en yüksek dikey yarışı olma özelliğini taşıyor. 1000 metre tırmanış koşusu olan bu parkurda sporcular, 2 bin 400 metreden Hisarcık Kapı’da start alacak ve 3 bin 400 metre yükseklikteki Osmanlı tesisinin en üst istasyonunda bitiş noktasına ulaşacak. 64K Erciyes Ultra Sky Trail’de sporcular, 64 kilometrelik sağlam zeminde Erciyes Dağı çevresinde 360 ​​derece koşacaklar. 45K etabında tarihe yolculuk yapacak olan koşucular, Erciyes’in eteğinde yer alan ve Bizans’ın mistik şehirlerinden biri olan Gereme antik kentinden start alacak, tarih ve doğa içinde koşacaklar. 25K Trail Run ise 25 kilometrelik bir parkurdan oluşuyor ve Hacılar Sarı Göl’e kadar uzanıyor.

Bu yarışlarda sporcular uluslararası kategori puanları için Erciyes’te kıyasıya mücadele edecek. Erciyes’teki maratona Kayseri’den ve Türkiye’nin dört bir yanından kendilerini sınamak isteyen amatör, profesyonel ve sporcular katılacak. – KAYSERİ

ferizlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu